Image
RUH
RUH

HAYAT VEREN YER

Pachamama, Güney Amerikalıların doğa anaya verdiği isim. Farklı medeniyetler, farklı coğrafyalar olsa da  Güney Amerika’da bulunan yerliler ile burada yaşayan halk, doğa anaya aynı derece önem vermiş. Biz, Pachamama’nın taşıdığı anlamı çok sevdik ve otelimize Pachamama adını verdik.

Pachamama’da gördüğün bir heykel ya da anısızın karşına çıkan bir motif, eski medeniyetlere dayanıyor. Doğadan kopan insana köklerini hatırlatmak için, doğaya dayalı yaşayan, ona saygı duyan medeniyetlere Pachamama’da yer vererek Alaçatı ruhuna yeni bir soluk eklemek istedik. Tasarımcı Muzna Abdülhamit tarafından Pachamama'ya özel olarak yorumlanmış mekanlarda ve ürettirilmiş objelerde kadim sembol ve motifler yeniden hayat buldu.

Pachamama’nın kapısını açıp içeriye adımını attığında, eski kültürlerin içinde dolaşmaya hazır mısın?

Image

Yoldan Gelen

Pachamama’nın kapısı, sıradan bir kapı değil. Oyma sanatçısı Mecit Çeliktaş, kapıyı geleneksel yöntemler kullanarak Pachamama'ya özel olarak işledi ve ona Yoldan Gelen ismini verdi.Kapının göbek kısmındaki kadim sembol, Türkiye’de Zigana’dan Kafkaslar’a kadar kullanılan, islamiyet ile hristiyanlığın buluştuğu, tarihi cami ve kiliselerde de karşımıza çıkan ortak bir motif. Yüzyıllardır üzerinde hiç çalışılmadığından kaybolmak üzere olan bu simge, Karadeniz’de yaşayan genç oyma sanatçısı tarafından yeniden gün ışığına çıkarıldı.

Kil Sıva

Mekanın ruhunun oluşmasındaki etkenlerden belki de en önemlisi kullanılan malzemelerdir. Pachamama' nın yapımında kullandığımız malzemeleri özenle seçtik. Binlerce yıldır kullanılan kil bazlı sıva yöntemlerini yapım sırasındaki araştırmalarımız sonucunda yeniden hayata geçirdik. Duvarlarda gördüğünüz sıvalar duvar bloğu üzerindeki iki katmandan oluşuyor. Birinci katmanda kil, kaba kum ve saman karışımından oluşan kerpiç sıva var. Son katman ise kil, kiremit tozu ve bezir yağı içermektedir. Herhangi bir sentetik madde içermeyen doğal sıvalar, ortam nemini dengeleme ve nefes alma özelliğine sahip. 

Image
Image

Terrazzo Lavabo

Pachamama’ya özel tasarlanan lavabolar, oda temalarına uygun olarak heykeltıraş Burak Lüleci'nin kurduğu Marnworks tarafından üretildi. Terrazzo tekniğiyle üretilen lavaboların harcına kiremit tozu katılarak otel temasına uygun hale getirildi. Farklı miktarlarda doğal taş parçaları, kiremit tozu ve çimento kompozisyonları kullanılarak çeşitli ürünler oluşturuldu.

Terrazzo Aplikler

Pachamamama'nın aydınlatma tasarımları da özel. 

Image