Image
DENGE
DENGE

DURMANA İZİN VEREN YER

Pachamama’nın binasını yerel iklimi düşünerek tasarladık. Rüzgar ve güneş tasarım sürecine dahil ettik. Kapını açtığında odan hem temiz hava ile dolacak hem de serinleyecek. Odaların kuzeye yönlendiği için güneş odanı aşırı ısıtmayacak, klima ihtiyacın olmayacak. Binanın basit formu, yönelimi, ve çatının içinden geçen rüzgar sayesinde bina aşırı ısınmayacak, soğutma ihtiyacı olamayacak. Özel yalıtım detayları sayesinde kışın daha az enerji ile ısınacak. Böylelikle hem konfor koşulları sağlanmış olacak hem de daha az enerji tüketerek, çevreye olan etkimiz daha az olacak.

Pachamama'nın bahçesini yaratırken dengeyi düşündük. Bahçe bize göre, su ile toprağın birleştiği bir yer. Doğanın yaşam döngüsünü ve hayatın akışını sana getiren bu yerde huzur bulmanı amaçladık. Yerel bitkiler ile birlikte dünyanın çeşitli yerlerinde yaşam bulan tropik bitki ve ağaçları bahçemize davet ettik. Alaçatı'nın kendine has, şehirden daha yavaş akan zamanında tüm yorgunluğunu Pachamama’nın bahçesinde bırakmanı diledik.

Çatı

Pachamama Otel' in çift çatı sistemi var. Çatının güney ve kuzey yönlerindeki menfezler, egemen rüzgarın çatı içine girmesine ve hava akımı oluşmasına neden oluyor. Bu nedenle Pachamama yazın aşırı ısınmıyor. Kışın ise çatının altındaki kalın yalıtım sayesinde ısı kayıbı önleniyor. Böylelikle, ısıtma ve soğutma için daha az enerji harcanıyor.

Image